Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Kläder (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Hjälp med alvtröja! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=2615)

Isilya 2005-09-29 12:12

Hjälp med alvtröja!
 
Hej! Har försökt att leta runt lite i forumet men jag har inte hittat någon bra hjälp. =/

Nu är det såhär att jag ska sy en alvtröja, och det finns några saker som är lite oklara för min del. Var tusen hittar jag ett mönster på en helt vanlig huvtröja? Jag tänkte rita om ärmarna och huvan själv, så det är inga problem... men jag hittar inget mönster! Jag måste vara fruktansvärt dålig på att leta för det måste väl ändå finnas? Helst ska mönstret omfatta storlek 34 till kanske 44. Eller nåt liknande...

Och nu till min andra fråga, hur syr man sånna där synliga "sömmar" ? Som t ex på den här bilden: http://www.cmore96.se/butiken/damtrö...002%20stor.jpg (de där lysande gröna)

Ja, det var väl det jag ville veta! Skulle bli evigt tacksam om någon ville hjälpa mig!

/Emma

pelstud 2005-09-29 15:25

Om du inte kan konstruera ett själv är det nog bara att leta i olika kataloger (burda, vogue etc.) det borde finnas. Sömmarna som syns på tröjan är vanliga overlocksömmar, alltså är sömsmånerna utåt.
/Ella

Isilya 2005-09-29 17:26

Tack för svaret! Så du menar att tröjan alltså är ut och in? Men hur får man sömmarna i olika färger? Jag menar, tröjan är ju grå och svart och sömmarna gröna? :confused: Förlåt, är lite nybörjare på sånt här...

Dahlia 2005-09-29 17:49

Då är den sydd med grön tråd!
Aina

Alvan 2005-09-29 17:50

Sömmarna är så kallade flatlocksömmar och då behöver man en overlockmakin som har den typen av sömmar. När man syr med flatlock så lägger man sömsmånerna omlott och syr ovanpå. Att sömmen är grön är för att man sytt med grön tråd.

Isilya 2005-09-29 17:51

Men det syns ju så väl... Det ser ju mer ut som kanter eftersom de är så tjocka?

Isilya 2005-09-29 17:54

Jag tror jag bara blir mer och mer förvirrad =S

Alvan 2005-09-29 17:55

Ja man ser ju inte så bra på bilden men kanske att de har, som Ella säger, har sytt sömmarna på rätsidan. De är då troligen sydda med den vanligaste overlocksömmen 4-trådig. Den typen av sömmar är ca ½ cm bred och med grön tråd på så syns den väl.

Isilya 2005-09-29 17:59

Jaha, okej... Jag förstår inte riktigt, men =/ Finns det någon som skulle kunna tänka sig att fortsätta den här diskussionen privat med mig? Känner att jag förmodligen skulle behöva all hjälp jag kan få... :)

Isilya 2005-09-29 18:20

Här är i alla fall en till bild på en tröja som har sånna där sömmar/kanter som syns... http://www.cmore96.se/butiken/damtröjor/120005.JPG

och som man ser på ärmarna går de ju lite hur dom vill... För de kan väl ändå inte ha sytt ihop ärmarna i flera olika delar? :confused:

ask 2005-09-29 18:40

Som sagt, det är väldigt svårt att se, men jag får intryck av att det en dekorsöm med tjockare tråd/garn som följer sömmarna. Den sticker liksom up lite. Åtminstone nederdelen av ärmen är nog tillklippt så att sömmarna följer den rosa dekoren.

Isilya 2005-09-29 19:35

Hmm, jag antar att det finns förmodligen olika sätt att göra det hela på... Men jag skulle dock behöva få reda på det enklaste, snyggaste och mest effektivaste sättet.

Sedan undrar jag också om någon vet var man kan köpa glitter sytråd?

tesslin 2005-09-29 20:28

Citat:

Isilya skrev:
Här är i alla fall en till bild på en tröja som har sånna där sömmar/kanter som syns... http://www.cmore96.se/butiken/damtröjor/120005.JPG

och som man ser på ärmarna går de ju lite hur dom vill... För de kan väl ändå inte ha sytt ihop ärmarna i flera olika delar? :confused:

kan kan dom väl, det är ju inte omöjligt men det blir nog en del pill :)

glittertråd bör du kunna hitta i vanliga tygaffärer eller i pysselbutiker, typ panduro

Isilya 2005-09-29 20:41

Tack, jag ska genast checka! :)

Nu är det ju såhär att jag inte har någon overlock maskin... Men borde jag inte kunna fixa dom där kanterna med en vanlig symaskin?

Alvan 2005-09-29 22:38

Nu har jag varit inne på deras sida och jag är helt säker på att det är 4-trådig overlocksöm. Om du tittar i de flesta t-shirt så är de ihopsydda med sådana sömar i sidosömen.

Här har de sytt ihop på rätsidan i stället och med en tätare söm. Ärmarna är gjorda i flera delar. Har man en overlockmaskin är det inte bökigare än att sy ihop en vanlig tröja i flera delar.

Om du ska åstad komma ett likvärdigt resultat på vanlig symaskin Så blit det till att syihop på rätsidan och sedan sicksacka ganska tätt. Jag skulle kanske inte rekomendera det eftersom fleec är elastiskt och det finns en viss risk att sömarna spricker.

Alvan 2005-09-29 22:54

1 bifogad(e) fil(er)
På den här bilden syns sömmarna tydligare.

Isilya 2005-09-30 07:31

Tack för svaret! Som sagt; tyvärr har jag ju ingen overlock maskin, så det kommer förmodligen bli ganska knepigt... >_< Kan man inte sickzacka flera ggr då? Eller blir det inget bra?

Hellebelle 2005-10-08 17:39

Hej!

Jag har sytt lite sånna kläder och när man vill ha synliga overlocksömmar som det brukar vara då så ska man sy ihop hela plagget tvärt om så sömmarna ligger på r'tsodan av plagget i stället för på avigsidan som det annars gör. Sen väljer du ju bara den overlocktråd du vill sy med.

Du hade ingen overlockmaskin. Då blir det krånligare att få sånna fina sömmer som det brukar vara på synliga sömmar. Men kolla på något plagg som du har en overlocksöm på och sen kollar du vad din maskin har för sömmar och syr med den som är mest lik en overlocksöm och som du vet inte går upp i första taget. Sy ihop plagget med raksöm först.

Wemla 2005-10-08 20:58

Re: Hjälp med alvtröja!
 
"Nu är det såhär att jag ska sy en alvtröja, och det finns några saker som är lite oklara för min del. Var tusen hittar jag ett mönster på en helt vanlig huvtröja? Jag tänkte rita om ärmarna och huvan själv."

En alvträja för mig är en tunika, med eller utan huva.. Så det är väl smidigare så helt enkelt?!

Isilya 2005-10-08 22:04

Okej... för mig är en alvtröja mer som en huvtröja faktiskt...

Sedan skulle jag vilja säga att jag faktiskt redan hittat ett mönster :D

nillas 2005-10-09 08:55

den sista bilden du lade ut ser ut som precis som någon sade före mig som att de har sytt på ngt utstående på, det gör du lättast med en pressarfot som håller det hela på plats.(vet ej vad den heter)
jag har en till min bernina (tror att det är nr 36 kostade 300:-) du syr då raksöm över sömmen och gör en snygg dekor. jag har gjort det på t ex gardiner som jag har fått lägga en söm mitt i för att fönstret är längre än tygets bredd. blir hur snyggt som helst... // nilla


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.