Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Förvaring för knappar och sådant smått. (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=23203)

Kurosmurfen 2010-12-16 17:56

Förvaring för knappar och sådant smått.
 
Min mor brukade förvara sina knappar i en jättestor glasburk, väldigt fint och spännande- med god uppsikt över vad man ungefär kunde hitta i burken. Men att få tag i den där knappen man ville ha var ganska jobbigt och att hitta knappens maka var en mission impossible. :cool: Hur löser ni det med era knappar och pärlor?

Jag har sett folk som använder "smältostburkar" från donken,syltburkar och gamla plåtburkar.:p

Försöker själv hitta lagom stora burkar som inte tar upp stor plats, som man gärna ska kunna stapla, inte gjorda av glas (så de tål att åka i golvet) och som ska vara helt eller delvis genomskinliga så att man kan se på innehållet utan att öppna burken. Var kan man till exempel få tag på de där "rören" som butiker brukar förvara sina knappar i? (utan att behöva köpa knappar) :o

Ge gärna tips på butiker på nätet.

Wes 2010-12-16 18:24

När det var rea på Panduro Hobby köpte jag en hel sats med olika förvaringsaskar i plast. Dessa kan man skruva på varandra så att det blir som ett rör.

Just de som jag köpte är slutsålda men det fanns andra fövaringsburkar i plast där .
kolla gärna länken nedan.

http://www.pandurohobby.se/pan/IboxS...*SL&VG3=601005

Lottan 2010-12-16 19:02

http://www.biltema.se/sv/Verktyg/For...Sortimentskap/
Ett sånt har jag och ska skaffa fler till allt smått som vi symänniskor bara MÅSTE ha. Sen sätter jag mellanväggar i en del lådor och där lägger jag trådrullen med tillhörande spole så att jag ska få rätt om nyanser är snarlika. Dom rymmer hur mycket som helst!

Sotis 2010-12-16 19:04

Jag använder sortimentsaskar. Inte just dessa, men av den typen. Stapelbara.
http://www.biltema.se/sv/Verktyg/For...ortimentlada5/

väskan 2010-12-16 21:53

Jag trär en ståltråd genom likadana knappar o förvarar dem i ett gammalt träskrin. Eller så lägger jag dem i genomskinliga provpåsar.

Gumpan58 2010-12-16 22:19

Jag har dem i gamla fina burkar. vissa lika knappar ligger samlade i små dragkedjepåsar. Bra tips från Aina att sätta ståltråd.

När jag ska ha någon knapp vänder jag upp o ner på burken och
letar. Får många glada minnen som dyker upp eftersom jag återvinner knappar och dragkedjor från kläder. Det är riktigt mysigt.

Syofta 2010-12-17 01:26

Jag har alla knappar i två sortimentskåp från Clas Olson. Köpte dem för 20 år sedan, och det är ett av mitt livs bäst inköp!
Det är massor av små "byrålådor" och jag har en färg i varje låda, då hittar jag lätt.
Här förvarar jag också flera små sysaker och bandsnuttar mm.

http://www.clasohlson.se/Product/Pro...x?id=152357711

Min mormor (som jag har fina minnen av och har fått ärva knappburken i plåt efter) använde knepet att trä upp lika knappar på ett snöre och knyta ihop.

120404 2010-12-17 07:52

Min mamma hade knappar i en gamal kaffeburk från Amerika
 
1 bifogad(e) fil(er)
När man var sjuk så tömde man den och parade ihop knappar. Mamma dog i våras (92 år) och min syster och jag pratade här om dagen om kaffebuken. Mamma vävde trasmator och klippte mycket kläder hon sprättade bort alla knappar och sparade dom. Så hon hade massor av gamla fina knappar, och några har jag kvar. Jag har burken kvar jag tror den är ganska gamal.
Mina egena knappar förvarar jag i rör och påsar i en byrålåda under skrivbordet.
Bifogad fil 3341

Karlastrid 2010-12-17 08:52

Jag har förslutningsbara plastpåsar som jag lägger samma knappar i, Sedan förvarar jag dem i en stor snygg burk som står på sybordet. Lätt att hitta.

syfantasten 2010-12-17 10:26

Jag har ett projekt på gång...
Jag köpte för många år sen en hög byrå från IKEA med lådor i A4 storlek, halva byrån kanske 2,5 cm lådor andra halvan 10.
Här har jag förvarat knappar i två lådor, huller om buller, tryck knappar i en, diverse saker i en osv. För ett tag sen tröttnade jag och tillverkar nu små lådor av papp från kartonger som jag skär till, rispar 1 inch från kanterna, klipper av hörnfyrkanterna och tejpar ihop. Det är massor med jobb, men jag tar det efterhand jag får kartong och är jättenöjd med resultatet!
Tanken är att jag skall måla byrån också och ev byta knoppar så den blir riktigt grann.

lenmargret 2010-12-17 10:43

Förvara smått o gott
 
1 bifogad(e) fil(er)
Oj, vad mycket bra idéer. Själv har jag samlat knappar hela mitt liv.Så nu har jag två sorters förvaring av knappar, det ena är de här sortimentslådorna från Clas Ohlsson, som jag köpt för att förvara både knappar och tråd i, sorterat på färg.
Den andra förvaringen för mindre mängder knappar och dessutom som prydnad, är ABBAS små sillburkar, under en hylla har jag skruvat fast locken och i glasburkarna har jag knappar, mycket gamla pärlemorknappar o så.
För sytråd i sk basicfärger, fungerar en besticklåda i skrivbordslådan, snabbt o lätt vet jag var de färgerna är.

syfantasten 2010-12-17 11:11

2 bifogad(e) fil(er)
om jag fattat hur man gör så skall det vara bilder här nu

Gumpan58 2010-12-17 12:07

Citat:

syfantasten skrev: (Inlägg 147791)
om jag fattat hur man gör så skall det vara bilder här nu

:) IMPONERANDE. Ja, tack skulle gärna vilja ha.

Sotis 2010-12-17 12:31

Ooooooh... blir alldeles tagen av att titta på Syfantastens underbara skatter!

ichigo 2010-12-21 21:07

Jag gör som Lotten, har sortimentskåp. Har 5 stora nu. De har alltså vuxit lite. ;)

Emmagjord 2010-12-22 08:14

Jag har mina knappar i en sådan här: http://www.clasohlson.se/Product/Pro...x?id=136136802. Det fungerar riktigt bra och tar inte upp så mycket plats. Tack vare de små facken har jag kunnat sortera knapparna efter färg så att de blir hyfsat lätta att hitta bland.

Smillidotter 2010-12-22 10:49

2 bifogad(e) fil(er)
Om man har många olika knappar så kan man dela upp dem i glasburkar. Jag har delat upp mina efter form och material. På bilden ned så har jag delat upp dem i en pärlemoburk, en med fästet på baksidan och en för vita i plast. Jag har nog råkat slänga mina i mörka material ;) Rören köpte jag från en utförsäljning och dill ligger nog bäst kvar där.

Ja fint med massa i en stor burk. Jag var på emmaus i göteborg för hade sätt att de hade fina 50-tals knappar i uppdelade i orginalrören. När jag kom tillbaka hade de hällt allt i en stor skål(!) fint men inte så praktiskt...
Bifogad fil 3348

Bifogad fil 3349

Gumpan58 2010-12-22 11:17

Vilken lyx och vilket fynd med knapprör. Det vore bra att få tag i tomma knapprör. Undrar var de finns att köpa? Vet någon?

symamsell 2010-12-22 12:11

Skulle man inte kunna köpa transparenta rör på nån byggmarknad och kapa till lämpliga längder? Vet inte om det finns ens. Men kanske andra rör, så länge man pluggar igen med nåt transparent så att man kan se in i rören.

Dahlia 2010-12-22 14:04

1 bifogad(e) fil(er)
Så här förvarar jag en del av mina knappar.

Tomma knapprör kan man säkert få i butiker som säljer sybehör.

ichigo 2010-12-22 20:21

Det är tråkigt att de hällde ut knapparna sådär, men jag antar att det är för att de exponeras bättre då? Men jag skulle nog bli mer tilltalad av att köpa knapparna om de var i rör, eftersom då förstår man att de är oanvända. Jag personligen blir nog mer tilltalad om de ligger i rör.

På tal om knappar... Där jag arbetstränar nu har de så mycket vintageknappar som helst! Helt galet mycket. 4-5 lådor (låda typ 30x50x50 cm) med mixade knappar och 2 lådor med oanvända knappar på papp. alltså i syavdelningen, inte till salu. De till salu i butiken är mycket få. ;) I syavdelningen pysslar jag med att sy saker som ska säljas, av gammal material.

Smillidotter 2010-12-22 21:11

Ja när de hade dem i rör hade de väl kunnat ligga kvar där? Ifs vi som har öga brukar gilla och pilla å rota men kanske inte alltid

Händigecarl 2010-12-22 22:17

jag tycker Ikea´s papperslådor är alla tiders. de är mjuka som inte slår i och ger kantslag och repor i bordskivor när man flyttar om dom. men de är stabila och lätta att lyfta locket med en hand när man sträcker sig.
sedan finns de i olika storlekar, som rymmer allt så man kan lägga ner allt och slippa få det dammigt om man inte syr på långa perioder. och går lätt att damsuga ovanpå locket.
går lätt att skriva vad som finns i på de utbytbara etiketterna. och så är de ganska billiga. och väger ingenting om man staplar flera ovanpå och vill ta ut från garderoben. och så är det ventilations hål i hörnen på alla,om man vill förvara tyg i de stora så trivs inte skadedjur.om har ett tyglager.

(och spara den kartongskiva som ingår i emballaget i samma färg, den går att göra avdelare av och ha i lådorna)

bästa köp!

att stå nära maskinen:
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00167716

för tyglager:
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00115478

för tillbehör:
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00185838

(vita är snyggast och går att skriva på)

ichigo 2010-12-22 22:35

Jag hade tidigare papplådor från Ikea, ungefär som de du länkat till. Men nu har jag slutat med lådor för de mindre sakerna eftersom man blir jättetrött på att lyfta på många lådor för att nå innehållet på en låda som ligger "underst". Byrå blir mycket smidigare då. :)

Händigecarl 2010-12-22 22:54

Citat:

ichigo skrev: (Inlägg 147961)
Jag hade tidigare papplådor från Ikea, ungefär som de du länkat till. Men nu har jag slutat med lådor för de mindre sakerna eftersom man blir jättetrött på att lyfta på många lådor för att nå innehållet på en låda som ligger "underst". Byrå blir mycket smidigare då. :)

ja en liten byrå är nog bäst om man syr ofta. jag brukar inte sy mer än i perioder(nån dag), och då är det lätt att bredda ut smålådorna bredvid varandra. på bord och golv. så kan de stå ett tag och ser snyggt ut ändå och går att damsuga.sedan bara slänga in i garderoben när man vet att de inte skall användas på länge.

Ichigo jag gillar dina tips och råd de är så bra. de hjälpte mycket i valet av symaskin, Ni är bäst. fantastiskt att ni tar er tid att skriva så mycket. det är nog många som läser fast de inte loggar in och ger svar. Ni skulle kunna göra egen youtubekanal och bli miljonär på reklam. eller egen syblogg.
era tips är verkligen genomtänkta och proffsiga.

leningrad 2010-12-23 20:18

Mina knappar ligger blandade. Å andra sidan använder jag sällan knappar i min sömnadsprojekt och när jag gör det köper jag oftas nya matchade.

När det gäller sortering av knappar kan jag bara rekomendera Muminpappans Memoarer av Tove Jansson.

syfantasten 2010-12-29 15:35

Jag är medveten om att jag verkar rena dygdemönstret här, men jag har en förkärlek till örhängen också, har kommit på att plast docetter för medicin som finns på apoteket i olika storlekar är utmärkt för ändamålet och passar säkert andra saker


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.