Vilken coverstitch ?
Jag har blivit helt såld på sömnad här under hösten. Köpte min första overlock och sitter säkert och syr minst ett par timmar varje dag numera :)
Jag använder tvillingnål flitigt på symaskinen men är rejält sugen på att kunna sy coversömmar istället så att resultatet blir än mer proffsigt. Vet dock inte vad jag ska välja att spara ihop till för maskin. Jag vill inte ha en kombinationsoverlock/cover för jag behöver ju växla mellan maskinerna hela tiden. Jag förstår att många har Janome Cover Pro men det verkar lite mixat hur lättanvänd den upplevs. Ni som har en sådan vad tycker ni? Vad funkar? Vad funkar inte? Jag tycker t.ex. att den verkar intressant eftersom det finns bra med plats på höger sida av maskinen. Brother cover har någon en sådan? Babylock coverstitch har någon en sådan? Den är dyr så det tar ju tid att spara ihop men jag funderar på om den är värd skillnaden i pris? Jag vore jätteglad om någon känner för att skriva några rader och ge mig input i mina funderingar! :) |
Jag hakar på med en fråga till:
Är det bara till Janomen man kan köpa en kantbandsguide original? Jag vet att man kan hitta "coverstich machine binder" på Ebay men verkar ju vara en del pyssel att få till det. |
Citat:
|
Till Brother 2340 finns det diverse extrafötter, bland annat bandkantningstillsats.
|
Jag har en Brother Coverstich 2340 CV och har köpt till bandkantaren till den. Köpte även på E-bay men jag har inte lyckats få fast dem på maskinen trots att det stod i annonsen att de skulle passa till maskinen.
Så det är nog bättre med orginalet. Min maskin köpte jag begagnad och den fungerar jättebra. |
Citat:
|
Vad bra att du frågar om det! Sitter just och kollar på hur det ligger till med friarmen på 2340, och tycker inte heller att det ser ut som den har det.
(Funderar på att byta ut min Janome CP till en Brother eftersom jag kan få tag i bra "fotpaket" till Brother.) |
Skövde symaskiner tar 1749kr för den till Janome Coverpron: http://butik.skovdesymaskiner.se/pre...de-12-mm/894-0. Vad den kostar till Brothern vet jag ej eftersom jag inte hade hittat någon sådan på nätet.
Hur fungerar orignal-kantaren till Brother, gör den dubbelvikt på båda sidor dvs fyra lager tyg? Jag vet att den del Janome-användare köpt 3-lagersvariant på Ebay. Ursäkta om jag kapade din tråd Fruhilde, men jag upplever möjligheten till att kunna sy kantband i ett moment som en av de stora vinsterna med en täcksömsmaskin (där snygga täcksömsfållar naturligtvis är en annan). Bla Gekko har skrivit en hel del om kantbandning med Janome CoverPro: http://gekko-attsyengecko.blogspot.c...ips%20CoverPro |
Citat:
|
Jag är urkass på det här med fötter/tillsatser, men den här får jag till att den viker både på bak- och framsida (Brother):
http://webstore.quiltropolis.net/sto...3&Item_ID=3146 |
Och den här fattar jag som att den är för färdigvikta kantband.
http://webstore.quiltropolis.net/sto...3&Item_ID=3147 $479 för maskin OCH alla fötter... Visst blir man avis?! Undrar om min kompis där borta ska få handla... |
Citat:
|
Jag gav 485:- för min org.bandkantare med pressarfot i från Brothershopen. Och den viker så det blir 4-dubbelt. Var därför jag beställde i från E-bay för att få 3 vikningar och en med lite bredare kant, men som sagt vet inte hur jag ska få fast dem på maskinen utan att göra nya hål i den.
2340 har ingen friarm, men jag upplever att både Janome och B 3034 friar är väldigt bred. men jag kan ju ha fel. |
Jo friarmen är ju inte direkt jättesmal, men jag använder den funktionen en hel del. Tycker det är ganska smidigt, men å andra sidan är det kanhända en vanesak.
|
Är det någon som handlat från den sidan, känns ju riktigt frestande må jag säga :) 479 dollar för maskin och pressarfötter...Undrar vad frakten hamnar på??
|
Nja, vet inte om jag skulle rekommendera symaskinsköp från USA om man inte kan hämta hem den själv.
Det blir dyr frakt, om de ens ställer upp på att skicka den. Tull och moms tillkommer också ganska säkert på ett paket av den typen.(räkna med drygt 30% extra). Du måste också ha en transformator eftersom maskinen är avsedd för 110V. Butiken i sig har jag handlat från och den verkar mycket bra. Det var däför jag kollade just där. Är lite sugen på att köpa en sådan Brother, men då blir det i samband med att jag åker över i sommar. Eller något annat år... |
Kanske dum fråga, men har någon koll på vad för strömuttag de har i Canada? Funderar på om maken skulle kunna köpa där åt mig.
|
Canada har samma som USA.
|
Ok. Tack för infon ! :)
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:25. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.