Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Quiltning (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   tips,råd till lapptäcke!! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=18035)

artesaan 2009-05-28 13:20

tips,råd till lapptäcke!!
 
Har blivit ombedd att sy ett lapptäcke till en baby.
Men har aldrig sytt lapptäcke innan(jag någon liten grej i skolan för 200år sedan gjorde jag väl)
tar gärna emot tips av er som sytt lapptäcken tidigare! nått jag skal ha i tankarna innan jag börjar???

Jimipe 2009-05-28 13:30

Om en bebis ska ha täcket kommer det behöva tvättas innan användning för att undvika utslag och även många gånger efter användning. Tvättar du det efteråt kommer tygerna antagligen att krympa olika mycket och resultatet blir vågigt och inte alls lika snyggt lapptäcke. Så, tvätta innan! :)

Ann-Marie 2009-05-28 15:14

Tvätta det i 60 grader och tumla gärna tygerna om du har möjlighet, halvtorra och häng sen, då slipper du veck på tyget, nästan åtminstone, de är svåra att stryka bort.
Är det mörka färger fäller de gärna och det är bra att få bort det, man kan ha en skvätt vinäger eller ättika i sista sköljvattnet i sköljmedelsfacket.
Du bör tvätta i 60 grader bl a för att färgen "fäller ur" bättre då samt att ett babytäcke kommer att tvättas ofta och det behövs 60grader för att få det rent. Även om man har syntetvadd i täcket så tål det 60 grader. även om jag har tvättat tygerna så brukar jag tvätta täcket när det är klart och tumla det så jag ser att det tål tvätten och är riktigt rent från spraylim och markeringspenna innan jag ger bort det.

Linblomman 2009-05-28 21:22

Om man är helt nybörjare så är vanliga "bondrutor" enklast att börja med.
Sedan kan man alltid leka lite med mörkt och ljust för att få lite liv i det.

Men framför allt VAR NOGA! Då får du ett bättre slutresultat.. ;)

artesaan 2009-05-28 21:24

tack för alla svar!! här ser man hur mycket kunskap det finns där ute.
De här skal bli spännande att se hur detta slutar;)

Linblomman 2009-05-28 21:28

http://lappoleket.com/lappoleket.html

Här finns det en del matnyttigt för nybörjare.

knitter 2009-05-28 23:36

en bra sida
 
Har hittat mycket fint här på denna sida: http://www.quilterscache.com/QuiltBlocksGalore.html
Jag gjorde en quilt till mitt första barnbarn förra året har gjort mönstret själv i EQ5 kan skicka dig en bild om du vill, var ett ganska enkelt mönster.
melanie

Yo77 2009-06-18 15:01

En dum fråga: måste man sicksacka lapparna? Eller räcker det med att dom så att säga vänds inåt mot baksidan av lapptäcket?

iamia 2009-06-18 15:46

Det finns inga dumma frågor, utan frågorna lär man sig inget.;)
Nej du behöver inte sickzacka kanterna. När du sen quiltar så fästs ju alla lagren i hop.
Kram

Shania 2009-07-04 16:56

Citat:

artesaan skrev: (Inlägg 118319)
tack för alla svar!! här ser man hur mycket kunskap det finns där ute.
De här skal bli spännande att se hur detta slutar;)

Hoppas att du lägger ut en bild på forumet så vi alla får se vad du åstadkommit. Du har gjort mig nyfiken.:D

cafyr 2009-07-24 20:38

Tips till fin snygg quilt
 
Hej tänkte göra ett lapptäcke till min son och undrar:
1. Är det viktigt att ha skärkniv och matta till bondrutor? Kan förstå att det blir lättare om man skall göra något avacerat och med många småbitar.
2. På några av mina rutor tänkte jag ha siffror i ett annat tyg som jag tänkt sy fast och har köpt påstrykbar vliselin (kanske inte stavade rätt). Har ni andra tips som är bra att kunna när man skall få dit applikationer snyggt. Snygg langettsöm eller zig-zag?
3. Funderade också på om man kunde ha stärkelsespray på tyglapparna för att det kanske blir lättare att sy dem?!? Någon som provat?
4. Spraylim är det istället för påstrykbar vliselin?
5. Sedan undrar jag hur man får täcket att se så där snyggt och skrynkligt ut, är det quiltningen i sig som gör den locken? Kanske måste man vara duktig på frihandsquiltning då?
5. Jag undrar också, jag har en brodyrmaskin där det finns kort att köpa för att få till snygga quiltrutor -det finns även borders. Då menar jag mönster man syr fast genom quilten. Kan man hitta gratis mönster till detta? Tex sol, måne, blommor, gammeldags mönster, ja kanske till och att det kanske finns flera som passar tillsammans.
6. Vad kallas det eller vad säger man?
7. Sen undrar jag vad för färg på tråden som är snyggast att använda, använder de flesta vit tråd eller genomskinlig?!?!
Hoppas någon snäll quiltare kan hjälpa mig i denna djungel :-)

Yo77 2009-07-25 16:15

1 bifogad(e) fil(er)
Mitt allra första lapptäcke är nu färdigt. Jag är ganska nöjd med allt utom qviltningen, min maskin bara bråkade :( Nåja, jag har iaf lärt mig en hel del till nästa gång. Tack tack alla som skrivit i det här forumet om hur man ska göra, en guldgruva!

PS Jag har redan börjat på nästa :D

Yo77 2009-07-25 16:23

1. Är det viktigt att ha skärkniv och matta till bondrutor? Kan förstå att det blir lättare om man skall göra något avacerat och med många småbitar.

Jag började med sax men sen köpte jag rullkniv och skärmatta rätt billigt på Claes Ohlson, det gick väldigt mycket fortare så.

2. På några av mina rutor tänkte jag ha siffror i ett annat tyg som jag tänkt sy fast och har köpt påstrykbar vliselin (kanske inte stavade rätt). Har ni andra tips som är bra att kunna när man skall få dit applikationer snyggt. Snygg langettsöm eller zig-zag?

Till mina bokstäver använde jag vliesofix som har klister på båda sidorna, sen sydde jag med smal tät zickzack

Resten av frågorna vet jag inget om. Finns säkert många andra här som vet! Lycka till!

Lotta57 2009-07-25 17:09

Jag använder också vliesofix till applikationer. Sedan syr jag ganska täta langettstygn omkring.

Lotta57 2009-07-25 17:11

Grattis till ditt första lapptäcke Yo77. Läckert!

Shania 2009-07-26 10:16

Jag är inte proffs utan glad amatör.:D Detta är vad jag använder när jag gör lapptäcke och applikationer:
Rullkniv och skärmatta är ett måste för snyggt resultat.
Använd en pressarfot s.k. 1/4-fot = ca 6 mm sömsmån. Den ger jämna sömsmåner och underlättar vid montering. Vill du ha bredare sömsmån t.ex. 7,5 mm så är en vanlig pressarfot ok.
Vliesofix är mycket användbart när du gör applikationer.
Spraylim är bra när du lägger ihop flera lager tyg och därefter quiltar. Jag rekommenderar detta.
Vilken söm du använder spelar ingen roll. Har du flera mönstersömmar att välja på så ta en som passar till täckets övriga utseende.
Jag använder en tråd som går ton i ton med färger i täcket.Undertråden väljer efter bakstyckets färg. Transparent tråd går också bra, men den är gjord av syntetmaterial.
Det finns quiltmönster att ladda ner gratis. pröva www.embroiderydk.com. Dom har ibland gratismönster.
Lycka till.:)
Ps YO77, snyggt täcke

mikkeline 2009-07-26 10:22

Hej
Jag har haft mycket glädje att titta på www.quilterstv.com/
Mvh Mikkeline

cafyr 2009-07-26 20:45

Tack för svar, Yo77 snyggt täcke! Skall kolla på claes olsson! Vad för vadd/foder använder ni? Jag var på tygvaruhuset och de rekommenderade att jättetunt foder som går att stryka fast men då misstänker jag att täcket kommer att se platt ut?!? Spraylim, ok då behöver jag inte fästa/tråckla täcket?

Yo77 2009-07-30 08:26

Jag är ju nybörjare själv, men jag använde ikeas billigaste täcke som foder. fast det var inget bra, det höll inte ihop som jag ville medan jag jobbade med det. Tänkte testa panduros 20mm tjocka på nästa täcke.

Linblomman 2009-07-30 08:29

Panduros tjocka är nästan i största laget. Det går inte så bra att kvilta täcket då, men man kan ju alltid knyta det istället för att kvilta. :)

cafyr 2010-11-08 21:19

2 bifogad(e) fil(er)
Mitt första lapptäck till sonen klart, vilket pyssel, har stor respekt för de som gör "riktiga" quiltar! Kanske inte det snyggaste att quilta över applikationer men ibland har man svårt att begränsa sig :-).
Rally kudden blev bra, tack wowa! :-D.
Tack för alla tips om vilken vadd man skall ha osv! Ni är så duktiga här på sysidan!

ElisabethS 2010-11-09 01:25

Citat:

cafyr skrev: (Inlägg 121200)
Hej tänkte göra ett lapptäcke till min son och undrar:

Hoppas någon snäll quiltare kan hjälpa mig i denna djungel :-)

Jag gör som tidigare medlem och rekommenderar dig att kolla på
Lappoleket
En sida perfekt för den som är ny i den här djungeln.
Här har du utförliga beskrivningar på det som behövs och vad som ska göras.

- Hjälpmedel, från nål till strykjärn.

- Tyger, Vilket tyg behövs, hur mycket går det åt, Vilken komposition ska jag göra till hur man vårdar täcket.

- Tekniker. Ska jag göra en sexkant, en stjärna eller rent av en applikation.

- Quiltningen Vilken utrustning behöver jag. Ska jag hand eller maskinquilta och vilket quiltmönster ska jag ha. (Olika mallar visas)

Och till sist Kantningen. Här får du lära dig hur du gör en snygg kantning på ditt täcke.

Den här sidan är en guldgruva för de som är lite ovana.
Fast jag brukar kika in där emellanåt också. Och jag har gjort många täcken i mina dagar.

Lycka till nu och är det något mer du undrar över så är det ju bara att fråga på.

cafyr 2010-11-09 09:42

Tack skall kika där, jag skall påbörja andra sonens lapptäcke nu och vill göra det lite mer avancerat men jag kommer nog inte att hinna med att sy pytterutor/trianglar.
Om man skall maskinquilta, är det svårt att göra det i brodyrbågen? Tänker mig ett mönster i varje ruta?!? Jag är ju ingen stjärna på att frihandsquilta, möjligtvis med kantborder. Är det lätta att göra egna mönster eller finns det fina att hitta på nätet? Hur gör man med hörnen för kantborder?

Ankungen 2010-11-09 11:39

Det går finfint att kvilta på brodyrmaskin. En sak som underlättar är att välja ett runt mönster. Då är det inte så kinkigt att det ska hamna helt rakt förutom centrerat. Jag har spänt hela täcket i bågen utan mellanlägg och det har gått bra. Tänk bara på att stötta upp täcket om det är stort så att det inte drar sig.

kvadraten 2010-11-10 12:15

Jättefint arbete du har gjort och jag tycker du platsar in bland riktiga quiltare!

cafyr 2010-11-12 08:09

Tack.....det värmer! Det var mkt rart sagt :-D
Man skall säkert tänka på ditten och datten och säkert finns det regler att följa som inte ammatörer tänker på/ser men jag är iaf nöjd med denna, för att vara första. Tyckte det var ett himla pill att få raderna raka och rutorna passa ihop, trots att de är så stora :-D.
Ha en udnerbar dag och tack igen:-):)

Mejja 2010-11-14 16:08

sy lapptäcke
 
Hejsan!
Du kommer att upptäcka att det är jätteskoj att sy lapptäcken. lättast är att börja med vanliga rutor. När jag syr, så lägger jag kant i kant o ser till att de hörn de olika färgerna möts som blir i mitten av arbetet hamnar där de ska. För ytterkanterna är jag inte så noga med, för oftast skärs de bort.

å svårt att förklara. Men om du kollar på youtube, söker på quilt, då kan du se flera filmer på hur man gör. Jättespännande att titta på.
MVH Eva


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.