Pingvin
Hej
Tänkte sy en pingvin och har ett mönster till den som jag bifogar. Vad jag undrar är hur jag syr huvudet. Vad jag kan förstå är det inte sömsmån inkluderat i detta mönstret och hur får jag till det i skärningen på huvudet? Mönsterkonstruktören har bara ritat hälften så jag måste klippa dubbelt eller fyrdubbelt av vissa bitar, men det är jag medveten om. Någon ide? mvh Ciczi |
Rita sömsmån från båda håll så möts de i en punkt i skärningen.
|
Mönstret var rät totydligt på min dator, så jag såg det inte så bra. Men om du inte hade annat som du funderade över än själva inskärningen på huvudet så kanske jag kan hjälpa dig ändå :)
Om jag skulle sy den pingvinen så skulle jag inte klippa ut nåt alls i inskärningen, utan klippa hela huvudet med sömsmån, men rätt över inskärningen så fortsätter man bara den runda huvudformen (som den röda linjen på bilden). Sen skulle jag, på tygets avigsida, märka upp inskärningen med t.ex. tusch eller krita, nåla fast och sen sy. Om det blir för mycket tyg i inskärningsfliken så kan man klippa bort det efter att man sytt den. Då ser man hur mycket sömsmån man kan lämna utan att det finns risk att tyget/sömmen repar sönder. |
Smart Fifi..
JAg provar det... tack! /Ciczi |
Du måste komma ihåg att lägga in bild på den färdiga pingvinen sen också, så vi får se hur den blev :)
|
Citat:
//Ciczi |
Jag har sytt den där och jag gjorde helt enkelt så att jag när jag klippte ut tyget så behandlade jag det som ett insnitt. Dvs, jag klippte som om huvudet var runt, markerade vecket, vek ihop, sydde och klippte bort överflödig sömsmån.
|
Då var min pingvin färdig. Så här blev han!
|
Nu kommer bilden med också...
|
Söt! Ser ut som Tux, Linux-pingvinen!
|
Citat:
//Ciczi |
Den här tråden vart rapporterad för att den skulle ha publicerat ett mönster olagligt. Men allt är ju faktiskt inte upphovsrättsskyddat och kommersiellt - jag kollade upp lite och just det här är ett mönster som är öppet att delas och användas, i samma anda som Linux alltså.
För den som vill ha en egen Tux så finns mönster - och brodyrfiler - på http://www.free-penguin.org/ |
Denna länk finns på annan sida på sysidan.
|
Citat:
/Ciczi |
Citat:
|
Citat:
|
Det som menas är att även Tux är släppt under GPL, General Public License. Jag kan inte riktigt helt och hållet på ett bra sätt förklara vad det är men här finns lite länkar:
http://sv.wikipedia.org/wiki/General_Public_License http://susning.nu/GPL Det är oftast datorprogram det brukar handla om men eftersom Linux är så pass framstående inom just det här området så brukar också Linuxanhängare vara det i många fall. De som skapat pingvinmönstret har så att säga gjort det i "Linux"-andan och därför släppt den under GPL. :) |
Vart har bilderna tagit vägen? Ann1e, varför tog du bort dem? Förstår inte varför?
|
Citat:
Av okunskap raderade jag tråden och ber om ursäkt för det, jag skall försöka rätta till mitt misstag. Annette |
Annette, tack för ditt svar! jag fick också reda på svaret mer eller mindre när jag sen gick till Sysidans forum och läste mer.
Ja, sådana saker kan hända. :) |
Fast varför bilden på den färdiga pingvinen inte fick vara kvar begriper jag inte...
//Ciczi |
Citat:
|
Vet inte om jag har lust till att lägga in bilden igen med tanke på vilken j---a diskussion som det blev om ett mönster som är helt fritt att sprida. Tycker ju att det är bättre att man får ett påpekande från forumvärd/admin om att man rör sig på fel sida linjen än att man får reda på det i den egna tråden. Hade någon (läs admin/formumvärd) ställt frågan till mig hade jag kunnat svara direkt på var mönstret kom ifrån och att det är ett fritt mönster.
Så var det med det. //Ciczi |
För att vända lite på det så kanske du kan se det så här: Om det var ditt egenritade mönster som diskuterades och lades ut till alla att kopiera fritt hur hade du tänkt då?
De flesta mönster är upphovsrättsskyddade och det är inte lätt att veta vilka som inte är det. I förlängningen kanske man kan begära av trådskapare att om de lägger upp mönster som är "fria" att de skriver det i tråden. Vi forumvärdar är vanliga sysidemedlemmar som vill göra en insats och vi är inte utbildade i upphovsrättslagar. Vi hade visst kunnat maila och fråga dej om mönstret men då hade mönstret legat ute på nätet tills du svarade. Hade det då varit skyddat så finns möjligheten att den som äger mönstret sett detta och anmält sysidan för att ha lagt upp skyddat material på sidan. Det blir inte du som lagt in mönstret som blir skyldig utan den som äger sidan. Jag gjorde ett misstag och har bett om ursäkt för det mer kan jag inte göra. Jag tycker inte heller att det blev en "j--a" diskussion utan jag tycker att allt blev utrett i lugn och saklig ton. Att bilderna inte kom med när jag lade tillbaka tråden är tråkigt men inget jag hade kunnat förutsäga att det skulle bli så. Sådana här diskussioner är vanliga i forum och det kommer fler. Annette/forumvärd Därmed sätter jag punkt för mej i denna diskussion |
Jaaaaa! Jag ska sy Tux:ar! Dottern (vuxen...) och jag blev Linux:are i somras och det är klart vi måste ha en varsin Tux!
|
Märkligt nog har jag inte stött på denna typen av diskussioner på andra forum och jag är med på ett flertal.
Men nu låter vi udda vara jämt och så drar vi ett streck över detta och diskuterar inte saken mer. Är det någon som är intresserad av att se hur min Tux blev finns han på bild på min sida. Med hopp om fortsatt frid! //Ciczi |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:09. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.