Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Historiskt inspirerad sömnad (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   rimligt pris på medeltidsklänning (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=13654)

vintherlind 2008-05-01 13:03

rimligt pris på medeltidsklänning
 
hej!
jag har fått förfrågan om att sy en medeltidsklänning. hon har inte nämnt något om underklänning, det tror jag hon redan har, men hon sa att hon ville ha den båtringad, trumpetärmar, med snörning i livet och med ett par kilar i kjolen.

eftersom jag aldrig gjort en sånhär klänning så är jag osäker på hur lång tid det tar och vilka priser som är rimliga. är det någon som har några riktlinjer åt mig?

kram emelie

Kaja_gbg 2008-05-02 09:06

Det ABSOLUT billigaste jag hittade på Medeltidsveckan var 600 kronor, men då var det en enkel modell. Din modell verkar mer påminna om en balklänning, så någonstans däremellan... Kanske någon har bättre koll??

//Kaja

Nima 2008-05-02 18:18

Titta på Urdas hemsida och se vad de tar. Deras klänningar och överklänningar är betydligt enklare än den modell du beskriver. Jag skulle nog tycka att minst en tusenlapp bör du kunna ta. Det beror i och för sig lite på vad tyget kostar också.

vintherlind 2008-05-03 09:29

Tack för tipsen. Jag sa till henne att det känns som att det blir lika mycket mönsterkonstruktin som en balklänning och jag tar 1500 för balklänningar + tyg och det tyckte hon var fruktiansvärt dyrt. fast hon sa det inte rent ut men hon började dra sig ur ni vet. men nu vet jag vart jag har lite backupp på priserna då. :] tack så mycket!

Nima 2008-05-03 16:12

Då får du väl säga åt henne att ta en enklare modell :-)

Bra att du står på dig om priser. Det är alltid så himla svårt tycker jag.

vintherlind 2008-05-04 10:02

ja, man lägger ju ändå några timmar på arbetet så det är klart att jag vill ha betalt, framförallt när personen ifråga inte är någon jag står nära.
men det känns skönt att ha lite folk i ryggen iallafall och vi har kommit överrens om att försöka skissa fram en enklare modell så blir vi nog båda glada till slut! :] tack igen.

Lillith 2008-05-04 18:34

Ta material+timpeng och evetuellt lite extra för maskinslitage och liknande.

Om det ska vara ett plagg som faktiskt ska användas till medeltidsevenamang så gör lite egna efterforskningar så du vet vad det är du försöker uppnå.
Plagget du beskriver låter som fjortonhundratal, så börja söka på det.

Ska du ändå lägga jobbet med att sy den kan du lika gärna göra det ordentligt, så välj ett lämpligt tyg och sy i alla fall dom (mest) synliga sömmarna för hand.

Fastlove 2008-05-08 19:01

Om ni skulle sy en sån klänning... Skulle ni ta 1000:- inklusive material eller plus material? (Självklart beroende på vilket material det gäller, men "som regel" på ett ungefär?)

Lillith 2008-05-08 21:13

Beror helt på hur mycket tid det tar att sy.

Lithia 2008-05-09 10:59

Jag har som grundkostnad 1500 +material när jag gör klänningar. Men det beror på att jag är utbildad och värderar min fritid högt då jag jobbar heltid också :D

Fastlove 2008-05-09 14:10

Jag har precis sytt ett par saker på beställning, men känner inte att jag kan ta särskilt mycket pengar för det. Dels var materialet ganska dyrt, och dels så har vi inte diskuterat något pris, samt att det är mina vänner det gäller, inte "vem som helst". Men i morse när jag lämnade av kläderna så frågade de hur mycket jag ville ha och jag har ingen aning! Tycker att det är så svårt med pengar mellan vänner och bekanta...

vintherlind 2008-05-11 10:24

ja, det bästa är ju att diskutera priset innan för att båda ska ha ett hum om vad arbettet är värt och sådär. när jag sätter priser så tar jag alltid utan tyg. mitt pris är det jag ska ha för mitt arbete och så ber jag oftast att dom köper tyg eller att dm följer med när jag köper tyg för att det ska bli rätt och för att det ska markera att det är en extra kostnad dom får betala själva.
men problemet nr en vän beställer av mig så är det oftast, "men du, vi är ju vänner du kan ju sy det åt mig." men då är jag alltid ganska så enveten och säger att det inte direkt är gratis, om dom fortfarande är intresserade då så diskuterar jag modell och detaljer sen så kommer vi överrens om ett pris med en gång. annars så står man där sen. det är jättejobbigt.

Tinkerbelle 2008-05-13 12:15

Beskrivningen av klänningen låter väldigt mycket som det som säljs av Sophias ateljé.
http://www.sophiasatelje.se/forlaget-klockarmar.htm
Det är inte helt historiskt korrekt, men om din kund vill minska på kostnad för mönsterkonstruktion så kan det ju vara en idé att bara behöva betala för ett färdigt mönster.

Annars tycker jag att du ska stå på dig när det gäller priser. Det är så lätt för en kund att jämföra med HM-priser, och då är ju 1500 ganska dyrt, men samtidigt så är det ju en hel del tid som går åt.

Precis som Lilith säger så värderar jag min fritid högt och tycker inte att ett jobb är värt att göra om jag inte får bra betalt, och/eller det är något som jag är intresserad av att sy (historiskt eller korsetter) - annars lägger jag hellre tiden på att sy åt mig själv (och får behålla plagget. ;) )
När en arbetskollega som hört att jag syr frågade om jag ville lägga upp hennes gardiner skrattade jag och sa att det hade hon aldrig haft råd till. Jag har inte ens lagt upp mina egna, det är min raksöms-man som gjort det. ;)
Sätt ett värde på din tid, det är du värd!

Lillith 2008-05-14 13:09

En tanke om mönstet från sophias atelje när det gäller klänningen med klockärm är ju att det går åt nåstan dubbelt så mycket material mot vad det gör om man använder mer medeltida metoder. Plus att det är mycket svårar att få till att sitta snyggt och ärmkullen är för hög och snäv, så rörligheten blir obefintlig.

Gör man rektangulära fram och bakstycken, med kilar från midjan och nedåt och nogrannt skurna ärmspjäll, något ringade ärmhål, raka ärmar med kil infälld från ärmbågen till handleden, så får man något som är en möjlig tolkning av hur en bilaut var skuren.
Båtringningen låter visserligen me som tidigt fjortonhundratal, men så vitt jag vet hade det itne hänt så där rysligt mycket med grundkonstruktionen av plaggen. Lite mer avancerade ärmkullar/ärmhål kan man förståss ge sig på om man vill, men det är inte nödvändigt för att få det att sitta bra.
Snörning är i nio fall av tio helt överflödigt, eftersom dom flesta kvinnor kan åla sig i den här typen av plagg ändå. Men det beror ju också lite på om hon har byststödet i särken "mellanklänningen" eller om det är något som du ska ordna i det här plagget.

Vad är det för modell på klänningen hon ska ha under?

vintherlind 2008-05-14 16:20

Hon har inte tänkt ha någonting under, därav ska den vara långärmad. hon är inte så noga med att den blir helt "riktig" om ni förstår, och eftersom hon ville ha den lite billigare så ska den inte vara så svår och detaljerad. så jag känner att det lättaste är att göra eget mönster ändå, för även om jag köpte ett så skulle jag få göra ändringar på det också. tack för tipsen, nu har jag lite att tänka på iallafall. :]

Lillith 2008-05-14 16:56

Men den skulle ju ha klockärm? Ska hon ha bara synliga armar under så eller ska hon visa särken? :eek:

Nej, men skämt åsido, vill hon ha något som ser medeltida ut så sätt åtminstonne i snäva underärmar direkt i plagget. Om hon inte behöver klä om så någon ser det och om hon kan låta bli att lyfta på kjolen så behöver ingen lägga märke till det.

vintherlind 2008-05-14 16:59

ja det var en bra ide, jag ska säga till henne att vi kan göra så. det blir toppen! tack. jag återkommer till dig om jag undrar något mer, ok? :]


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.