Baby-swap?
VAd sägs om e baby/barn swap?
Jag tänkte att vi som är småbarnsmammor, säg med barn upp till 3 kan ordna en egen swap. Såg en som varit på den Internationella Swap-bot sidan. Jag kan arrangera om det finns intresse. Tänkte typ: Att man får en hemlig swapkompis som man ska skicka ett hemgjort klädesplagg, tyg/garn till barnkläder, något till barnet, något till föräldern. Cirka pris 150 exkl porto. Vi skulle kunna göra det som en babyhemlis där alla får skriva i sin blogg lite svar på hemlisfrågor (vet ni inte hur en hemlis går till så kika in på stickamera.se). Vad tror ni är det en bra idé? |
Jag tycker det låter kul! Nackdelen är väl då att jag bor i Finland, så portot hit (och härifrån) är ju högre än inom Sverige. Och så har jag inte heller nån blogg, men sånt ska väl inte vara ett oöverkomligt hinder.
|
Låter jättekul! Är ju inte småbarnsmamma längre men kan väl vara med då det finns barnbarn.......
Alltid kul med baby/barn saker och kläder.:p |
Skoj att ni vill vara med.
Det är väl bara att vi gör en nordisk babyswap.Och blog fixar du lätt på www.blogspot.com, www.blogg.se www.bloggagratis.se Jag ska se om jag kan få ihop lite mer riktlinjer så småningom. Fler som vill vara med? |
Jag kan tänka mig att vara med det låter kul...har ju barn från 3mån till 8år så här går det åt kläder o saker hihi:D
|
Har sett några omgångar av hemlis i ett annat forum men aldrig "vågat" vara med. Men kanske skulle man testa på det nu...?
En fråga; skulle man alltså sy ett vuxenplagg också? Eller bara till barnen? |
Eftersom det är en "hemlis" så kan man ju lägga i vad som helst utöver det som alla kommit överrens om ska ingå i hemlisen :)
|
Jeg bor i Norge, og har 2 barn: En gutt på snart 3 og en jente på 9mån.
Jeg blir gjerne med på swap, men har ingen aktiv blogg (er for lat til å ha en blogg som må oppdateres hele tiden ;)). Går det bra for meg å bli med for det?? |
Dte räcker med att ha en blogg för hemlisfrågorna
|
Okej nu har jag skapat en sida för våran swap det är bara att anmäla sig och sprid förstås så att vi blir många..
http://syochstickmorsor.bloggagratis.se/ |
Jag vill också vara med, har velar vara med i hemlis men de var fullt så jag kanske kan vara med här istället!
|
Absolut maila mig namn, adress, bloggadress etc regler hittar du här http://syochstickmorsor.bloggagratis.se/
|
Jag har gjort det, visste bara inte om man ska få ett ok först!
|
Om du inte fått enbekräftelse från mig så skick aigen, jag skickar bekräftelse på alla anmälningar. info@upptillsju.nu är adressen
|
Nu har jag skickat tre ggr utan att få svar. Kanske är det fler än jag som försöker vara med och vars mail inte kommer fram.
|
Jag har svarat
|
ok,bra!
|
babyswap
Jag har också anmält mej. Får se om jag får något svar/Eva
|
besvarat Eva!
|
Nu är jag på gång! det ska bli så roligt!
|
Coolt alla borde ha fått sin swapkompis nu, har ni inte det så maila direkt eller skriv här.
|
Hej! Jag har inte fått någon swapkomis. Vad ska jag göra? / Eva
|
jag skickasr om den i dag
|
Ingen fortfarande?/ Eva
|
Kolla så att den inte hamnat i ditt spamfilter eller maila mig på morsan1337@hotmail.com så får vi se om jag kan göra en reply där istället och det funkar bättre.
|
jag har prövat maila från hotmail också.
bekräfta gärna att det kom fram, har du fått ngt mail som ex bekräftelsen av mig. Vore bra att veta om ngt kom fram. kollade på din adress ska yahoo ändelsen verkligen vara yahoo.ca maila gärna min hotmail så jag kan försöka besvara igen om inget kommit fram. |
Hej! Ja nu är allt ok, både bekräftelse och swapkompis. Japp yahoo adr är rätt. Tack för ditt besvär. Nu ska jag sy./ Eva
|
Skönt att det funkade!
|
Uppdatering
Jag kommer nu att gå in på min blogg och uppdatera svaren till babyswapen lite. Inte så att det jag skrivit innan inte gäller, men jag utvecklar det hela lite mer! Insåg nu när jag tänkt ut vad min swapkompis skall få att jag haft ett lätt jobb, så mycket info som de finns på dennas blogg. PÅ min blogg finnsn ju knappt inget (om man inte som bonus vill skicka några aluminiumburkar eller så...)
OM den som skall skicka till mig inte ser denna uppdatering så spelar det ju ingen roll, men tänkte att kanske jag ändå skulle lägga till lite! |
hängde inte alls med....
ja anmälde mig för länge sen (5e april) men ja fatta aldrig att ja skulle få en bekräftelse... tänkte väl inte på det.. men nu har jag iaf provat att mejla mitt gamla mejl igen.. kom det fram? konstigt att det fastnar nånstans... tråkigt...
|
gud vad knasigt :( HAr tydligen varit någon till som inte kommit fram. Jag får använda hotmailen i fortsättningen. Jättetråkigt Malin men nu har jag skickat ut alla swapkompisar :(
|
ja jätte synd...
De va verkligen tråkigt! Såg fram emot det, hade lagt ut svar på frågorna å va riktigt redo att börja pyssla... men men ja får hoppa på nästa gång... :) Lycka till med eran swap! :)
|
Nu lägger jag mig i...
Men om det är två som inte kom med.... kan inte de byta med varandra då? Det blir ju inte riktigt samma hemlighetsmakeri, men kan ju vara kul för dem ändå?
|
En grej till!
Min swapkompis har varit inne på min blogg och lämnat ett anonymt meddelande (hur gör man sånt?)... känns lite kittlande att det sitter någon därute och studerar mig just nu för att få till det!
MEN tänk inte för mycket . jag blir glad för ALLT! Jag tycker själva hemlighetsmakeriet är så himla kul att det nästan räcker! Själv har jag shoppat lite material idag och skall börja på något litet nu... Dotterns stickade klänning som jag skriver om på bloggen får alltså ligga ett tag, men det finns en viss anknytning till det som jag skall göra nu i alla fall! Var föresten inne och kollade lite på mottagarens blogg (haha, jag har varit inne på alla era bloggar, så det går inte lista ut vem jag skall ge till den vägen!) och såg att om hon genomför ett projekt hon skriver om så kan det matcha det som jag skall göra till henne ganska så bra - tycker jag! Men hör ni, ni får ju lägga ut lite ledtrådar på era bloggar, jag är ju inne och kollar varje dag för jag tycker det är så spännande, men ännu är det väl bara Laura som lagt ut något som man kan börja fundera över! Och det gör jag, jag har en liten tanke faktiskt... Men den tanken behåller jag för mig själv!!!:D |
Jag vill också se fler ledtrådar! Anars kan man ju inte försöka gissa sig till vem den hemlige kompisen är!
|
Laura!
Såg du mina tipps om John Blund?
Det finns några till ute nu, skall kolla! |
Nej nu ljög jag visst...
Men några örngott runt 40 kronor finns det, samt auktion 62393355 som just nu är ganska överkomlig, fast det är 20 timmar kvar på den!
|
Idag har jag blivit överbjuden på alla JB bud jag lagt. Tråkigt! Men det är bara att börja om på nytt!
|
Kan man inte förlänga datumet för anmälningar till baby-swapen till den 30/4 så att flera kan tillkomma? De hamnar förvisso i en egen liten krets, men man har igen det i framtiden om det blir flera swappar.
|
Jag tror tyvärr vi får vänta till nästa omgång, de som missat hittills har redan fått svaret att det var försent och jag har inte kvar deras mail. Skulle de missa det igen så blir det fruktansvärt orättvist.
Dock ska jag ha en ny mail för det har varit ett par missar på grund av gmailen inte släppt fram en del mail Hoppas att vi kan ha en till efter denna fast med lite mer framförhållning :( |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:59. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.