Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Historiskt inspirerad sömnad (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Medeltida klänningar (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=1248)

Betsy_blackeye 2005-03-08 13:17

Medeltida klänningar
 
Hejsan
Jag söker efter någon svensk sida som säljer medeltida mönster till klänningar, och då inte bara vad som helst utan helst någon som har mönster som är rätt, så rätt efter den tiden.
jag vet inte hur jag ska formulera det, men en klänning som är så kallad tids rätt, inte bara någon maskerad klänning som ingen bryr sig om om det är tidsrätt, utan en som är rätt.
Om ni nu förstår..
Aja, hoppas det finns någon här som kan hjälpa mig :)
Tack på förhand..

//Malin

mia-maria 2005-03-08 14:16

Här finns mycket information om vad som är historiskt rätt också inte, kolla särskilt artiklarna hon har skrivit. Tror inte att hon har lagt ut några mönster, men du kanske kan mejla henne och fråga...

/Maria

Tyllgarn 2005-03-09 23:41

Tyvärr finns det dåligt med svenska mönster, eller snarare mönster överhuvudtaget. Vilket årundrade är det som är mest intressant? Totalt sett i Europa är medeltiden en period på ca 1000 år, så välj och vraka:)

Betsy_blackeye 2005-03-09 23:47

jo, det är en rätt så stor tidsperiod
men dte jag är ute efter är någon lätt "bonde" klänning, alltså inte något direkt utsmyckat utan nångon lätt klänning.
Vad är det för sorts tyg man skulle kunna ha då?

/Malin

Tyllgarn 2005-03-10 09:41

För bönder var nog ylle vävt i kypert eller tuskaft vanligast. Jag ska se vilka kläder som finns, det enda jag kan komma på nu på rak arm är Herjolfsnesfynden där majoriteten av bevarade kläder är från 1300-talet. Dock har dom relativt avancerade i skärningen, men i gengäld är kläderna mycket välbevarade.
Annars så har boken "The Medival Tailors Assistent, making common garmonds 1200-1500" av Sarah Thursfield beskrivningar på arbetskläder. Där finns en hel del för nybörjaren att hämta om både det ena och det andra gällande medeltidskläder.
Jag lägger till en del länkar i osorterad ordning, titta runt lite och se om du blir något klokare. Medeltida dräktskick är ibland ganska snårigt att studera:)

http://www.cottesimple.com/
http://www.personal.utulsa.edu/~marc.../bockhome.html
http://www.historiska.se/histvarld/drakt.htm
http://bliautlady.50megs.com/index.htm
http://www.carnis.org/
http://www.virtue.to/articles/extant.html

Vasen_Hantverk 2005-03-10 12:27

Lite ställen...
 
Mitt stora intresse är medeltiden och medeltida klädsömnad. Jobbar mycket med att sy upp medeltida kläder eller medeltidsinspirerade kläder...
Jag tillverkar en del mönster själv, och köper en del.
Mig veterligen är det enda stället som säljer vettiga medeltidsmönster Sophias atelje.

http://hem.passagen.se/laer2328/drakt.html
(Kika på den här länken eller sök på google efter "Sophias atelje")

I annat fall kan man få tag i lite mönster på Textilcentrum i Sundbyberg, dock inte lika bra mönster. Kan ju även vara lite svårt om du inte bor i Stockholm.

Kika gärna på min sida: www.vasenhantverk.se

/Shadowbeing

Tyllgarn 2005-03-10 12:56

Problemet med Sophias mönster är att dom i flera fall är felaktiga om man är ute efter historiska kläder. Kommentarer och rescentioner av mönstrena finns här, och är en sammanställning av Eva Andersson, doktorand i dräkthistoria.

Har man inte höga krav på autencitet så funkar mönstrena, men vill man lägga ner tid på en medeltidsdräkt med höga krav så får man räkna med att göra mönstrena själv.

Betsy_blackeye 2005-03-10 12:58

humm..okey
jag vill ju gärna ha lite historikst rätt, men det kanske inte krävs så mycket om man ska gå på medeltids veckan på gotland?
Borde man sy en matel också, eller tror du det räcker med "bara" en klänning?

Tyllgarn 2005-03-10 13:07

Malin, det går bra att ta kontakt med mig via msn eller icq, det är lite lättare för mig att svara på frågor och ge tips än sitta och skriva via ett forum:)

När det gäller medeltidsveckan så ser majoriteten av kläderna ut "det-här-ser-medeltida-och-bra-ut-för-så-tror-jag-att-det-är". Ungefär. Mycket handlar om vilken ambition man vill lägga ner på sin utrustning. Jag själv ställer högre krav, men så är jag intresserad av dräkthistoria och textilarkeologi. Viktigast är nog att veta vilka avkall man gör.


/Linda, som blir mörkrädd av olikfärgade kilar och färgade coronetter över slöjan;)

Betsy_blackeye 2005-03-10 13:27

:) joo..jag får väl göra det,
men jag tror jag har bestämt mig om hur den på ett ungefär ska kunna se ut.
För av vad jag har sett på bilder så var det dom lite rikare familjerna som hade dom lite mer pryda kläderna.
Och eftersom dom ser så väldigt invecklad ut o sy. Det här kommer bli den första klänningen jag ska sy, så då tänker jag nog sy något mer bonde aktigt, alltså inet så mycket band o sådant på den, utan en enkelt linne eller ylle klänning med ne typ, båturingnning som sitter typ högt upp, på nåt sätt, och sedan är dte två sömmar fram på den, och rätt så enkla raka armar..
Typ,
skulle det kunna se ut som en medeltida klänning, sådär lite?

Xera 2005-03-10 16:35

Linda !!


Jag tycker att det är bättre att du ger tips och råd på forumet eftersom jag också är intresserad :-)


/Xera

Vasen_Hantverk 2005-03-10 19:02

Ang medeltidskläder
 
Det är ett ständigt gissel att veta exakt vad som var medeltida och vad som inte var det. Ytterst få klädesplagg finns bevarade, det vi har att gå på är för det mesta målningar.
Vill man ha ett helt historiskt korrekt mönster så är man säkert tvungen att göra det själv. Sophias har ett grundmönster, klänning, med kilar. Detta mönster är mig veterligen helt korrekt historiskt.
Ska man hårddra det hela så ska man väl inte använda maskinen heller, om allt ska vara korrekt. Handsömnad och specialsömmar är det som gäller...naturfärgat linne och ylle.
Vill man inte vara helt korrekt, vilket är svårt att vara om man tex. sysslar med lajv och annat rollspel, (då ska man ha hela sin utrustning tidsenlig) så kan man frångå principerna och sy sig en medeltidsklänning som är lite "roligare" färg och form-mässigt, än dessa fyrdelade raka säckar som är historiskt korrekt.

/Shad

Tyllgarn 2005-03-11 06:35

Hanna, så svårt är det inte. När det gäller tyger så vet man en hel del eftersom tygproduktionen var en av dom viktigaste industrierna under medeltiden. På detta finns det ett antal fynd av både tygfragment och hela plagg. När det gäller bevarade plagg så rör det sig inte om få, utan ett hundratal i hela Europa om man räknar grovt. Bara Norden har en fin samling där dom berömda kläderna från Herjolfsnens, Grönland, ingår. Från den fyndplatsen rör det sig om ca 50 plagg. Även London har varit en fyndrik plats. I mitt tidigare inlägg länkar jag till Marc Carlsons sida som just tar upp dom textilarkeologiska fynden. Utöver dom arkeologiska finns det några välbevarade plagg från främst Tysk-Romerska Kejsardömet, om jag inte minns helt fel.
När det gäller textilier så finns det en länk i inlägg nr. 2 till Eva Anderssons sida. Hon har skrivit ett par lättfattliga artiklar om tyger under medeltiden.
Färger har man också en hel del kunskap om, både genom analyser av fynd samt experiment. Från senmedeltiden finns det färgarrecept kvar, ett exempel är Innsbruckmanuskriptet.
Det man utgår från i forskningen är främst tre källor: bevarade plagg, skrivna källor såsom testamenten m.m och bilder. När det gäller bildkällor måste man alltid vara lite restrektiv, dock återkommer jag i den frågan när jag har hittat min ex av artikeln "Bilde als Quelle".
Visst, i den aktuella forskningen saknas det några bitar, som frågan om färgat linne. Men att det saknas mycket kunskap är fel att säga.

När det gäller Sophias Atelje så är jag restrektiv till att säga att hennes mönster är korrekta. Då är det bättre att vända sig till Handelsgillet och deras mönster.
Men det viktigaste för min del är att tillskärningen, tygerna och detaljerna är rätt. Om man sedan väljer att sy dom osynliga sömmarna på maskin gör mig inget, jag själv hinner inte handsy allting även om det är kul. Och dom fyrdelade raka säckerna låter som om du beskriver dom tidigmedeltida plaggen runt 1000-1200-tal, men mina 1100-talskläder sitter inte som en säck kring mig. I slutet av 1200-talet börjar man med att göra urtag för ärmen och i mitten av 1300-talet blir skrädderitekniken betydligt mer avacerad. Om du tittar i länkarna jag skrev ner i mitt tidigare inlägg så hittar du flertal exempel på avancerade skärningar.
Till sommarens lajv ska jag sy mig några klänningar efter sent 1300-talsmode. Dom kommer nog inte anses som tråkigare än vanliga lajvplagg, men däremot så kan jag använda dom både på lajv och i sammanhang där jag ska ha en historisk dräkt.

Malin>> Vilka bilder har du tittat på? Jag ska se sen ikväll om jag hittar en bra sida som ger tydliga exempel på halsurringar, båtringning i den bemärkelse vi känner till har jag inte sett hitills. Och återigen, det beror på vilken period du vill komma åt. Dock är skillnaden i svårighetsgrad mellan bönders och finare folks dräkt marginell, tumregeln brukar vara att det är skillnad mellan tygerna. Mitt tips är att sy tidigt 1300-tal. Kläderna är inte åtsittande, så enda passformen man behöver bry sig om är den över axlarna och vid ärmarna. En jättebra bildkälla är Codex Manesse. Jag ska se om det finns några skisser över hur ärmarna är konstruerade, men om du är någorlunda bra på att göra egna mönster så är boken jag rekommenderade i ett tidigare inlägg bra. När det gäller tyg skulle jag rekommendera tunt helylle.Saxylle-Kilsund säljer sådan på postorder. Tyvärr innehåller deras standardsoritment inte dom roligaste färgerna, men vill man svettas lite i en ylleblandning så kan man ringa dit och fråga vilka färger dom har inne tillfälligt.

IrenePanik 2005-03-11 08:57

Jätteintressant diskussion!
 
Jag kommer nog aldrig att sy en medeltidsklänning, men att läsa om det är kul. Har aldrig varit speciellt intresserad av "historia" heller, men när det berör kläder är det riktigt spännande att läsa! :D Bra att ni skriver det här på forumet, som Xera ville, eftersom vi alla får lära oss mer då!

Tack tack!
//Irene Panik

Betsy_blackeye 2005-03-11 09:19

okey,
jag såg någon här på sysidan som hade sytt en klänning.
Det var lite medeltiden över den, men jag vet inte riktgt, så jag hade tänkt att sy ungefrä somd ne fats ändra rätt så mycket ändå.
Ska se om jag kan hitta den igen.
Jo, dte skulle vara jätte snällt om jag kunde få se urringningar :)
Okey, så det är ylle som gäller och en linne underklänning?
perfekt :)
Njaa, jag är väl inte den bästa o göra mönster, jag har ju som sagt aldrig sytt en klänning förut, men jag tror jag kan få hjälp av min sylärare på skolan.
:)

Xera 2005-03-11 14:03

Linda

Har du pluggat dräkhistoria eller liknande eller är det bara ett intresse du har att läsa om det.

Jag tycker att det är jätte intressant i vilket fall. Just nu pluggar jag på folkuniversitetet och vi kommer att ha lite dräkhistoria. Någon som jag verkligen ser fram mot.

/Xera

Tyllgarn 2005-03-11 17:26

Malin>> Stämmer. Och underkläderna ska inte synas:) Om du kan få hjälp med att göra mönster och sy ihop kalaset så är det jättebra. Men sy någon provklänning först så du vet att det blir bra.


Anna>> Både och. Jag är mycket självlärd, men just nu sitter jag och jobbar med min b-uppsats i arkeologi som handlar om Herjolfsnesfynden och till hösten kommer jag troligtvis ta upp textilfynd i Lödöse i min c-uppsats. Dock hoppas jag på att jag kan klämma in en kurs i dräkthistoria om ett par år. Att ha kunskap om fler perioder än bara medeltiden är nog bra;)

Betsy_blackeye 2005-03-11 20:17

:) jo
men om man gör länga ärmar på underklänningn och korta på överklänningen, så går det väl bra, eller?
jaoo..får se hur det blir sedan.
Tror du dte funkar om man använder sig av en fyrkantig urringning?

Tyllgarn 2005-03-12 05:32

Om vi utgår från dom bilderna Codex Manesse så är urringen vanligtvis rundad och sitter tätt kring halsen, men att man fortfarande bara kan dra den över huvudet. I några enskilda fall bland mansdräkterna förekommer v-ringning i surcouterna. Surcout är benämningen för ett överplagg som i många fall fungerar som ytterplagg. Det är dessa som även har kortare ärm eller är ärmlösa.
Fyrkantig urringnin förekommer först på 1400-talet. Om du är intresserad av urringningar under andra årtal så får jag skicka lite via mail, det jag har ligger i datorn.
För att reda ut reda ut namnen på plaggen lite: Närmast kroppen har man en särk i linne (eng. smock), sedan en kjortel (klänning, tunika, eng. kirtle) och tillsist, om det är kallt eller om man bara vill vara häftig, en överklänning (fr. surcout). Kärt barn har många namn, det råder en viss begreppsförvirrning vad plaggen heter i och med att flera språk är inblandade. Dock brukar det reda upp sig efter ett tag.

Ett tips är att kolla igenom Historiska Världars Forum, där finns det mycket info och länkar man kan hämta. Länken till HV finns i ett tidigare inlägg:)

Betsy_blackeye 2005-03-12 14:58

okey,
jo, men just nu så funkar inte min e-mail, ska försöka fixa det snart.
Men annars kan du skickat det till hawia@passagen.se

för där kommer jag in :)

oj, hur ser en särk ut? är det som typ ett linne?

okey, så det räcker egentligen med en klänning?

jo, ska nog gå in o kolla det

Tyllgarn 2005-03-13 08:25

Jag har sett bilder någonstans på ärmlösa särkar, men eftersom 4 m tyg ligger och väntar på att bli en 1100-talsklänning så hinner jag inte leta efter bilder nu:) Men en särk med ärmar finns på HV.
En varm sommmardag räcker det med en klänning, men när det börjar bli kyligare är det skönt att ta på sig en surcout eller liknande. Särskilt om man ska lalla runt i Visby fram till fyra-fem på morgonen (egen erfarenhet;)).
Ett tips är att du i ena sidosömmen, ungefär i midjehöjd, lämnar öppet för en fickslits. Då kan du ha ett bälte under klänningen där du har din börs och liknande. Lite svårare för obehöriga att komma åt värdesakerna då.

Mitt tips är att du nu tittar runt lite i lugn och ro på länktipsen du har fått och tar en tur till biblioteket. Försök få ta på dom böcker som hänvisas till på HV och här genom att fråga en bibliotekarie som ser någorlunda snäll ut:)

Ida-Maria 2005-03-20 17:13

Jag hittade bra häften med medeltidsmönster på ett museum i Uppsala, det var nog rent av länsmuseet där, kanske det finns på fler museum eller liknande ställen, minns inte vad dom hette, d var väldigt enkla bruna häften, och så fanns det för olika saker, för mössor, o särkar o sov...ja vet inte var ja lagt mitt mönster just nu men de borde ju vara här någonstans bland allt annat så om ja bara hittar d kan ja säga till...fast d var kanske en hemsida du var ute efter?
/ida-maria

Betsy_blackeye 2005-03-20 19:18

njaa, jag vet inte riktigt :)
jag letar mest bara efter mönster, men jag tror jag har hittat några nu som jag kan sy efter.
Men om du hittar häftet så skulle du ju kunna säga till :)

//Malin


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.