Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   är det verkligen möjligt (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=12150)

avslutad141023 2007-12-24 16:38

är det verkligen möjligt
 
oj sitter här med magen full av mat o bordet dignar av klappar.

surfar lite medan gubben hämtar folk. och hamnade på en fantastisk brodyr sida!!

men till problemet alla bilder är grafiska bara, och 17 vet man då hur brodyrkvaliteten är..
jag har visserligen skrivit o frågat men ni vet hur det är över helgerna o jag är nu sådan att jag vill NU!!

därför är det någon av er som handlat från dessa tidigare???
http://digitalembroiderypatterns.com/Fantasy.html

jag som älskar fantasy fick ju ett gott lyst mäte men hur många stygn är det inte???

de har många ute på ebay nu..

nån som vet nåt???

hoppas ni alla fortsätter o ha en god jul, min känns som den är lite fööör god, tur jag redan rullar annars hade det varit ett styvt jobb att vältra min stinna buk i säng i kväll

Alice 2007-12-24 18:39

Helt otroligt vilken sida, hoppas du får svar snart. Och alla länkar man kunde gå vidare på har du sett dom också. Tack för tipset och fortsatt god jul på dig.

TangoXray 2007-12-24 19:18

Helt underbara bilder! Men som sagt svårt att se. Hade jag hittat en drake eller två så hade jag slått till, mest för att se hur det blev.
Stora vart dom med...

/Stefan

marber 2007-12-25 08:11

Jag har beställt en nu, återkommer strax, det ser lite för bra ut för att vara sant.

marber 2007-12-25 08:14

hmmm, det verkar som de mailar dem manuellt, kan nog ha blivit lurad

avslutad141023 2007-12-25 08:25

jag skrev en ganska utförlig fråga blaom antal stygn, jag frågade om schatteringarar, jag ville dessutom se en bild över stygnen och gärna om man kunde ta en bild hur brodyren ser ut, jag var ju intresserad av att köpa 9 packet med älvor.

jag fick dessa 2 bilder tillbaka, före o efter.köp nu.

jag har förstorat upp den sk efter bilden men jag kan inte se att den är broderad utan den ser data gjord den oxå..
jag kollade på en del annat de stygnsatt och de ser inte ut att vara världens snyggaste teknik, så man är ju nyfiken milt sagt. jag sskrev oxå att jag tror det är svårt att köpa något efter en grafisk bild, snälla fotografera färdiga brodyrer.

nåja här e bilderna får ni ut nått av dem, kul att få 2 bilder och köp nu som svar...

avslutad141023 2007-12-25 08:29

bilderna
 
1 bifogad(e) fil(er)
kom inte med var för stora provar igen

avslutad141023 2007-12-25 08:31

och här var det
 
1 bifogad(e) fil(er)
" broderade " resultatet

har jag fel, jag tycker inte det ser ut som ett foto av en brodyr utan ännu en data arbetad bild

marber 2007-12-25 08:37

Det där är ingen brodyr, möjligtvis en bild framställd av ett korsstygnsbrodyrprogram.

Alvan 2007-12-25 08:40

Helt klar data bilder bägge två. Verkar ju lite skumt. Ska bli intressant och höra hur det går för dig Marber, hoppas verkligen inte du blivit lurad.

Delfintua 2007-12-25 08:58

Vilka vackra bilder.
Jag tror inte du blivit lurad, dina broderier kommer nog. Ett företag som lurar folk har nog inte så många besök innan sidan stängs av.

Det ser ut som allt är korsstygn. Av bilderna som Annie la in kan jag inte se att en är broderad...hmmm

avslutad141023 2007-12-25 09:07

jag
 
har just skrivit till dem igen, nunär jag vet att jag inte såg i syne.

där jag efterfrågade en skärmdummer över brodyrfil eller en bild över det faktiska brodyren. jag slängde in beröm för de fina grafiska bilderna, men berättade att jag inte vågade lägga min beställning baserat på grafisk konst, då jag vet hur urbota svårt det är att stygnsätta shatteringar. vid närmare studering så är det ett korsrtygns brodyr för brodyrmaskin står det lite i skymundan,,,in erfarenhet av dessa korstygns brodyrer är att jag aldrig sett ett snyggt resultat, men jag gillar ju inte korsstygn annars heller, bara på långt håll.

Martin, du e modigare än mej för jag var så snål at jag inte ens provbeställde utan jag ville ha svar från dem först, tycker at de borde kunna svara på en så enkel fråga hur många stygn det är, det står ju i alla stygnsättnings program.

väntar ivrigt på svar för det var verkligen min typ av bilder som jag skulle älska att få brodera, men gärna snyggt oxå...

marber 2007-12-25 09:26

modigare vet jag inte, ivrigare kanske, ännu inget svar

marber 2007-12-26 11:57

Nu fick jag den, kortstygn var det ja, autostichad och närmare 400 000 stygn med de 6 hooparna, färgbyten närmare 300 (Olika färger!). Jag vet hur man gör korstygnskort och detta är det absolut enklaste sättet med ett så stort motiv så man slipper arbeta med det för att det ska synas vad det är och miljoner färgbyten, det tar ungefär 3 knapptryckningar att göra och 10 minuter datakraft och blir helt obroderbart.

Man fick med ett bonuskort som var lika bedrövligt det.

Är det någon som tycker det är roligt med korsstygn??

avslutad141023 2007-12-26 12:32

uuurk
 
tack för att du ville vara försöks kanin, jag slår dem genast ur hågen, för jag gillar inte detta det kan jag säga på en gång

jag visste nog att det var för bra för att vara sant

Nåja vad är en bal på slottet som dom säger....

gunnsan 2007-12-26 19:35

1 bifogad(e) fil(er)
Citat:

marber skrev:

Är det någon som tycker det är roligt med korsstygn??

Ja, jag tycker det är roligt med korsstygn för maskinbrodyr, men då ska man förstås stygnsätta själv, och från ett personligt foto eller nå't. Absolut inga 300 färger... och 6 hoopningar där alla skarvar ska stämma...:rolleyes:
Min syster Agneta fick en kul bild på sig själv i glas och ram i julklapp. Jag hade begränsat antalet färger till 9 i själva korsstygnstavlan + färgen för "sten"-inramningen. Visst kan man ha fler färger, men då gäller det att man hittar alla dessa nyanser i sybehörsaffären också... :(
Det är dessutom som Trollet säger - en korsstygnstavla ska betraktas på avstånd... så res dig nu upp och ta några steg bort från skärmen ;).

marber 2007-12-26 22:48

snyggt ocgh sant

Mvh
Martin

helen 2007-12-28 23:59

Jag älskar korstygns broderier, men att göra dom som på bilderna skulle jag aldrig klara, laddade hem dom för att dom var så vackra. kram helena

Alice 2007-12-29 08:28

Jag älskar också korsstygnsbroderier. Köper mycket från abc-embroidery och från Jennys embroidery och även vermillion. Kanonkvalité på dom broderierna.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.