Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt om symaskiner (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   måste maskiner vara så fuuula?? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=10534)

avslutad141023 2007-08-26 19:22

måste maskiner vara så fuuula??
 
Jag menar jag har nog ratat Janome bara för färgen om jag kunnat, min nya coverpro kräver övertäckning för att vi inte ska spyy

varför måste de göra lila eller ännu värre rosa detaljer på så många symaskiner. jag försökte i det längsta hitta en lika bra maskin som coverpron bara den inte var lila, men det fanns tyvärr inte.

det första min man man sa när jag plockade upp den var, vi måste bygga en stuga åt vår dotter så du kan ta hennes rum o ha symaskinerna i för den där e ju pinsam.

när jag ligger i soffan som nu o tittar in i köket för o prata med gubben som kirrar käk, så formligen lyser dessa hemska verden i hela köket..

vad är det för fel på vitt??

troll som inte e så girlygirly

gullum 2007-08-26 19:26

:D :D :D
Jag håller fullkomligt med dig!
De kunde ju göra en svart maskin i stället eller varför inte i rostfritt!

Från en annan som inte heller är så girlygirly

WiKa 2007-08-26 19:35

Tacka vet jag Pfaff!! hihi
Snygg vit färg, med lite mörkblått på!

Skämt å sido, kan man ju faktiskt tycka att neutrala färger typ, vitt, svart, grått kunde få råda, eller som gullum skrev rostfritt!
(Pfaff har faktiskt en silverfärgad maskin! tror att det var Pfaff i alla fall)

Kan du inte köpa färgad självhäftande plast och klistra över eländet? Kanse för pilligt, men någon liten yta borde man ju kunna dölja.

Kramis
Katarina

Celos 2007-08-26 19:50

Rostfritt :D då skulle till och med min gubbe vara bosatt vid en symaskin!

Bibbi 2007-08-26 21:03

Men Trollet man kan älska en man fast han inte är vacker :D Det är inte viktigt med utseende :D
/Bibbi

ichigo 2007-08-27 04:48

Jag tycker att alla dagens symaskiner är fula, kanske med undantag för Janomes två olika Hello Kitty-maskiner.

Men det är inte för utseendets skull jag använder dem. :)

Maskinerna var finare på 50-60-talet. Rundare sötare maskiner. :) Sen börjar de bli fyrkantiga under 70-talet och fortsätter vara det än idag... (eller, jo det finns ju runda maskiner idag också, men plast känns inte lika fint som metall)

avslutad141023 2007-08-27 06:39

Vackra
 
åh en gammal singer eller husqvarna på järns tativ dräggel ( älskar antika saker)

att de är stora o klumpia gör mej inte så mycket men varför måste de ha så hemska färger...

jadu katarina hur klär man om 3 vreden??

Maskinen är ju fullkomlig så visst älskar jag den. men det känns som den är designad för att passa en 8åring..

Delfintua 2007-08-27 07:10

:D En tanke slår mig att du har en girlygirly maskin. Balans :D
Kramis

Avsl080403 2007-08-27 10:04

Jag gillar ....
 
Jag gillar detaljerna, Har min coverpro framme och tycker inte att det stör...
Anne-Lii

Amda_design 2007-08-27 10:25

Re: Vackra
 
Citat:

Pulvertroll skrev:
åh en gammal singer eller husqvarna på järns tativ dräggel ( älskar antika saker)

att de är stora o klumpia gör mej inte så mycket men varför måste de ha så hemska färger...

jadu katarina hur klär man om 3 vreden??

Maskinen är ju fullkomlig så visst älskar jag den. men det känns som den är designad för att passa en 8åring..

Det är nog inte helt omöjligt;) ...ett par vänner till oss jobbar med styling till bilar och de fick nu i sommras för sig att klä om hela sin bil med vinyl...och den blev jätte snygg:D Så några små vred ska nog inte vara några problem för dom ;)
Sån här skillnad blev det på bilen:
http://www.expoze.se/vinn.asp

Så en symaskin kan nog bli riktigt snygg hihi
:D

avslutad141023 2007-08-27 11:12

är
 
inte det den där tjejjen som skrek copy, på alla sina plankade mönster....

äum nej tack!!

Vill inte hålla på o sabba funktioner med en massa klister o sådant. men jag fattar inte tanken bakom... måste man vara girlygirly för o gilla o sy, kanske, eller är det som Tua säger at drakarna hemma måste ha lite balans, hmmm kanske uppskattar dem ännu mera nu...

Beofear 2007-09-05 07:56

Hoppas verkligen inte att man måste vara girlygirly för att sy............men sen att lila är coolaste färgen som finns är ju en annan sak;)

fast i dagsläget skulle en ny maskin få se ut precis hur den vill bara jag har råd med den och att den orkar med det jag syr(vadmal,skinn ect ect). använd maskinen och köp en tavla om du vill ha något att titta på;)

Tess 2007-09-05 10:10

Jag struntar fullständigt i om hur dom ser ut eller viken färg dom har(i och för sig älskar jag också det antika i allafall) Men symaskiner? Bara dom funkar som dom ska.
Och inte minst är någotsånär överkomliga i pris,så är jag nöjd!
TESS!

Neferu 2007-09-05 11:15

Mitt tips är att du tar kontakt med nån skyltfirma och hör om det går att få köpa lite av deras vinyl (sån man gör dekaler till bilar och fönster med) och klä vreden med - inte alls omöjligt att de dessutom skulle kunna göra det för en inte alltför stor summa.
Det handlar ju inte om några stora bitar, så det som är svårast är nog att få fram rätt format på vinylen. Förutom att slippa små luftbubblor, men de som pysslar med det är proffs och klarar det.

Vinylen finns i massor av olika färger, även guld och silver om man vill det, och då kanske du även kan få en liten drake att dekorera maskinen med. :D

ANNELIE66 2007-09-05 13:05

Citat:

Delfintua skrev:
:D En tanke slår mig att du har en girlygirly maskin. Balans :D
Kramis

Jag blev bara så full i skratt - det verkade iallafall vara "huvudet på spiken" :D

Det vore väl bra orättvist om dottern skulle få en stuga att rymma till när ni andra måste vara kvar inne och se eländet. :p

Det finns möjligtvis inte nån som är bra på att lackera, helst airbrusch, i närheten av ditt bo? Det skulle ju bli personligare än vinyl.

Om det varit min make så skulle han ha burit den direkt dit isåfall, sen kanske inte jag hade fått vare sig drakar eller dödskallar lackerade på den - vilket din pärla självklart skulle beställa (men min hade definitivt kommit tillbaka i en betydligt läckrare färg än den har nu isåfall)


Lycka till och Jättekram på dig
Annelie

Patricia 2007-09-05 13:47

ÅÅÅ jag skulle ÄLSKA att ha en rosa maskin med gröna detaljer!! men det är ju jag det. fniss
kram

tillis 2007-09-05 14:40

Min gamla husqvarna 2000 från 70-talet är brun och vit, precis som en liten choko-kola. Inga tjejiga färger här inte! :p

Delfintua 2007-09-05 15:34

Synd man inte får designa sitt eget skal. Jag skulle gärna ha en svart med skriklila små torllkarlar eller häxor på.
:D

ichigo 2007-09-05 16:44

Jag skulle nog ha en helrosa maskin. Eller ljusgrön så den matchar rummet. :) Ljusgrön skulle vara finare tror jag.

I usa finns det Hello Kitty-maskin.. Jättesöt! Det är en Janome-maskin. Eller, det finns 2 olika, en mer budget (ljusblå) och mindre i storleken, och 1 lite mer "normal" (mintfärgad).

http://www.target.com/gp/detail.html?asin=B000B91G3U
http://www.target.com/gp/detail.html?asin=B000B8WSJ2

Den ljusblåa är nog inte mycket att ha (såvida man inte bara lägger upp byxor och gardiner), men den mintgröna borde fungera fint som en enkel maskin. Den har en vän till mig och hon säger den fungerar bra.

Det är så typiskt att det båda finns roligare OCH billigare maskiner i USA! Här är de billiga riktiga skräpmaskiner från Yamata eller liknande!

Patricia 2007-09-05 18:07

ÅÅ jag är kär!!! om man nu kan bli det i symaskiner. En sådan maskin skulle nog min dotter vilja ha. Fyyy vad grym!
kram Pa

avslutad141023 2007-09-05 19:45

Tur
 
att de iallafall är underbara arbetskamrater, idag håller jag på med ett projekt de alla 3 är involverade i
Agneta hjälper mej nämligen att göra en jeansjacka, med ett varg o indian motiv på ryggen

så alla får slita idag, trots den lila färgen, så älskar jag dem


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.